ضرورت برگزاری المپیاد علمی دهیاران کشور از زبان دکتر عبداللهیآموزش دهیاران کشور یکی از وظایف مهم سازمان است که در ارتقاء سطح آگاهی شغلی و علمی دهیاران و از طرفی موجب افزایش کارایی، بهره وری عملکرد در دهیاری ها خواهد شد. بر همین اساس این مرکز در سال های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ اقدام به برگزاری پنجمین دوره آموزش مکاتبه ای برای ۱۹۲۵۰ دهیار در سراسر کشور نمود؛ در آموزش مذکور برای هر دهیار طبق سرفصل های تخصصی نظام جامع آموزش دهیاران و شرح وظایف محوله به طور متوسط ۸۸ ساعت آموزشی گذرانده شد.

لذا با توجه به تداوم، اهمیت و ضرورت آموزش های غیر حضوری، در نظر است در ۲۹ بهمن ماه سال جاری «سومین المپیاد علمی دهیاران» با حضور ۲۱۰ نفر از دهیاران برتر آزمون مکاتبه ای سال های (۱۳۹۶ و ۱۳۹۷) کشور توسط این مرکز با همکاری دفتر امور روستایی استانداری البرز در شهر کرج برگزار گردد.

سومین المپیاد علمی دهیاران کشور، ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۷ به میزبانی استان البرز برگزار خواهد شد. استان البرز در سال ۱۳۹۱ نیز میزبان اولین المپیاد علمی دهیاران بوده و این المپیاد با همکاری استانداری البرز برای اولین بار در کشور برگزار گردید. هدف از برگزاری ازمون مکاتبه ای دهیاران، کاهش هزینه های آموزشی و ارتقا توانمندی های شغلی و تخصصی دهیاران و آشنایی آنان با شرح وظایف خود می باشد.

بنابر اعلام مرکز مطالعات برنامه ریزی شهری و روستایی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، سومین المپیاد علمی دهیاران کشور، به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی و در نیمه دوم بهمن ماه برگزار خواهد شد. در این آزمون دهیاران برگزیده سراسر کشور که در آزمون های مکاتبه ای برگزار شده طی سال گذشته و سال جاری، رتبه های برتر را کسب کرده اند شرکت خواهند داشت.